Ana Sayfa / Otostop / Otostop Nedir? Nasıl Otostop Çekilir? Otostop Tavsiyeleri

Otostop Nedir? Nasıl Otostop Çekilir? Otostop Tavsiyeleri

Otostop, Dünyanın her hangi yol olan bir yerinde, sadece baş parmağını kaldırarak ücretsiz seyahat edebileceğin bir ulaşım kültürüdür. Zaten aynı istikamete gitmekte olan araç kullanıldığı için ekolojik ve insanlar bunu yardım etmek amaçlı yaptığı için de ekonomik bir ulaşım yoludur.
Otostop çekmek/yapmak konusunda insanların aklında hep bir soru işareti takıldı. Güvenli mi? Ne kadar güvenli?
Eğer bazı noktalara dikkat eder ve bunu amacına uygun bir şekilde yaparsanız gerçektende güvenli bir ulaşım aracıdır.
Peki nelere dikkat etmek gerekir?
Otostop çekmenin bir kuralı yoktur. Bunu takla atarakta yapabilirsiniz, amuda kalkarakta. Baş parmağınızı kaldırıp “rica” ettiğiniz sürece, insanlar sizi görecek ve alacaktır. Ama eğer bazı noktalara dikkat ederseniz bunu daha kolay yapabilirsiniz.

Otostop Tavsiyeleri

 1. Araçların yavaşladığı bir kavşakta beklemek, onların sizi görmesini kolaylaştırır ve daha kolay dururlar.
 2. Otostopta görünüş, sizin şoför ile olan 2 saniyelik etkileşiminde tek iletişim yoludur. Temiz kıyafet, Sırt çantası, kamera, renkli aksesuarlar şoföre güven verir.
 3. Yanınızda her zaman kalem taşıyın. Bununla yolda bulduğunuz herhangi bir kartona gideceğiniz şehrin adını yazabilirsiniz. Böylece şoför ile daha iyi bir iletişim sağlamış olursunuz.
 4. Otostopta ki en önemli şey “Enerji”dir. Ne olursa olsun enerjinizi korumalısınız. Bunu yaparken zevk almalısınız. Bazen 5 saat de bekleyebilirsiniz ( tecrübeyle sabit 🙂 ) bazen de 1 dakika. Bunu kabul etmelisiniz.
 5. Sabah erken otostopa başlamak her zaman daha iyidir.
 6. Bindiğiniz araç şoförü sarhoşsa uygun bir dille inmek istediğinizi söyleyin gerekirse yalan söyleyin.
 7. Eğer tek otostop çekiyorsanız, bineceğiniz araçta 2 den fazla erkek olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Eğer güveni hissettiyseniz binin. Hisler önemli.
 8. Otostopta her türden insanla karşılaşabilirsiniz. Bir mafyada sizi aracına alabilir, din kültürü hocasına, çiftçi Mehmet amcada, doktor Yusuf abide. O yüzden buna açık olun. Dini, siyasi ve etnik köken ile ilgili tartışmalara girmekten kaçının.
 9.  Eğer sizi rahatsız eden bir şoför ile karşılaşırsanız panik yapmadan aklınızı kullanmayı deneyin. Başta suyuna gidiyor gibi yapıp sonra ilk fırsatta kaçabilirsiniz 🙂 Unutmayın, sizin şoförlerden korktuğunuz kadar onlarda otostopçulardan korkuyor. O yüzden iyi hissettiğiniz insanların yanında onlara güven verin.
 10. Otostop kültürü, ulaşımda yardım etmektir. Bazı şoförler yemek ısmarlamak isteyebilirler ben bunu kabul ediyorum. Ama asla para kabul etmiyorum. Bunun otostop kültürüne aykırı bir şey olduğunu düşünüyorum.
 11. Yanınızda her zaman 4 mevsimi yaşayacak malzeme olmalı. Ne zaman yağmur yağacak, güneş ne zaman yakacak bilemezsiniz.
 12. Araç durduğunda binmeme hakkınız olduğunu unutmayın. Bir arkadaşınızı bekliyor olabilirsiniz, ya da otobüs bekliyor olabilirsiniz. Zorunda hissetmeyin.
 13. Bol bol şarkı söyleyin, dans edin. 🙂 Bu enerjinizi yüksek tutar. Unutmayın, enerji önemli!
 14. Yanınızda bir iki öğün yetecek kadar yemek olması size güven verir. Bir sandviç, bir su idealdir.
 15. Otostop çekerken uygun bir nokta bulana kadar yürümelisiniz. Yürürkende deneyebilirsiniz. Bulduğunuzda ise beklemelisiniz. Eğer sürekli yolda yürüyerek otostop çekerseniz bu enerjinizin düşmesine neden olur. Enerji önemli demiştik.
 16. Eğer bir şoför sizi aracına aldıysa size yardım etmek istemiştir. O yüzden konuşma üslubunuz ve saygınızı hiç bir zaman yitirmeyin.
 17. Gece otostop çekecekseniz, ışığın olduğu bir yer bulmaya çalışın. Sokak lambası vb. Ayrıca gece otostop çekerken üzerinizde fosforlu bir şey olması gece görünmenizi sağlar. Eğer oldu da bulamadınız, en güvenli şekilde araç bulabileceğiniz yerler petrol istasyonlarıdır. Burada zaten durmuş araçların şoförleriyle yüzyüze konuşma fırsatı yakalarsınız.
 18. Asla karamsarlığa kapılmayın. Şimdiye kadar yolda kaldığım bir yer olmadı. Çok yorgun hissederseniz, yakınlardaki bir camii, mescide gidebilir, Couchsurfing kullanarak insanlardan yardım isteyebilirsiniz.
 19. Otostop özgürlüktür.
 20. Boşverin tüm bunları. Yola çıkın! Yol, zaten size öğretecektir! Bol şans.

Facebook Yorumları

yorumlar

Hakkında Özcan Doğruer

Özcan Doğruer
28 Ocak 1993 doğumlu, Atatürkçü, Fenerbahçe taraftarı, kız babası.

Bu habere de bakabilirisiniz

interrail yardım dükkanı

YardımRail

Facebook’un resmi sayfası tarafından teşekkür ile gururlandıran Interrail Türkiye’nin en önemli oluşumlarından biridir. Grupta para …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir