Ana Sayfa / Trekking / Trekking Parkurları / Aytepe Doğa Yürüyüşü Bölgesi

Aytepe Doğa Yürüyüşü Bölgesi

Yürüyüş mesafesi: 15 kilometre
Yürüyüş süresi: 4 saat
Zorluk derecesi: Kolay
Su geçişi: Yok
Uygun Mevsim: 4 mevsim
Bölgede içme suyu: Bir çok noktada temiz su kaynağı var.
Bitki örtüsü: Ormanlık alan, kayın, gürgen, çam
İstanbul’a uzaklığı: 135 kilometre
Merkeze uzaklığı: Kocaeli’ne 25 kilometre
Ulaşım: İzmit TEM otoyolunun batı çıkışından çıkılarak Bursa istikametine gidilir. Yuvacık beldesine gelindiğinde köye doğru dönülür. Yuvacık barajı geçildikten sonra Servetiye Camii köyüne varılır. Aytepe’ye kadar yol takip edilir.

Güzergâh Bilgileri:
Yuvacık, Aytepe merkeze 25 kilometre uzaklıkta kayın, gürgen, çam ağaçları ile bir çok bitki türünün bir arada yaşadığı deniz seviyesinden yaklaşık bin metre yüksekliğinde olan bir kamp ve yürüyüş bölgesi.. Kocaeli ve Marmara bölgesinin dağ yürüyüşü merkezi diyebiliriz. Pek çok insanın sorunsuzca yürüyebileceği yürüyüş parkurları bulunmaktadır Bu bölgenin her yerinden su fışkırdığını söylemek yanlış olmaz. Yürüyüşe köy içinden veya tercihen ormanlık alandan başlanabilir. Yarım saatlik bir inişin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin su deposuna varılıyor. Bu bölgeye

Soğuk Su deniyor, aynı zamanda içine uygun ekipmanlar ile girebileceğiniz Veysel Candan mağarası da burada. Çok fazla iniş ve çıkışı olmayan bu parkur, eski bir toprak yoldan kanyon içine girerek devam ediyor. Beşkayalar Milli parkını da içine alan rota Soğukdere ve Kirazdere’ye paralel bir şekilde ilerliyor. Tabi tercihen Beşkayalar Milli parkından dere boyuna inilerek dere içinden de gidilebilir. Böyle bir durumda rotanın şartları değişiyor. Kışın ve sonbahar ayları Aytepe’nin en güzel zamanlarıdır. Aytepe parkuru doğa yürüyüşlerine yeni başlayanlar için ilk tercih edilecek yer olmalıdır. Toplamda 4 saat süren ve 15 kilometre olan yürüyüş rotası her yaş grubunun yürüyebileceği kolaylıktadır. Parkurun sonunda alabalık çiftlikleri bulunmaktadır. Bunlarda birinde yemek yemeden kesinlikle eve gidilmemelidir.

Aytepe Kanyonu Yuvacık

Facebook Yorumları

yorumlar

Hakkında Özcan Doğruer

Özcan Doğruer
28 Ocak 1993 doğumlu, Atatürkçü, Fenerbahçe taraftarı, kız babası.

Bu habere de bakabilirisiniz

bir acayip gezgin likya yolu

22/04/2017 – Likya Yolu Yürüyüşü (Ovacık – Kalkan)

Facebook Yorumları yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir