Ana Sayfa / Trekking / Trekking Parkurları / Erikli Yaylası Doğa Yürüyüşü Parkuru

Erikli Yaylası Doğa Yürüyüşü Parkuru

Yürüyüş mesafesi: 14 kilometre
Yürüyüş süresi: 4 saat
Zorluk derecesi: Orta
Su geçişi: Var
Uygun mevsim: İlkbahar, yaz, sonbahar
Bölgede içme suyu: Bol miktarda temiz su kaynağı var.
Bitki örtüsü: Ormanlık alan, kestane, gürgen, karaağaç, ıhlamur, köknar ve meyve ağaçları bulunmaktadır.
İstanbul’a uzaklığı: 200 kilometre
Merkeze uzaklığı: Teşvikiye Köyü’ne 6,  Çınarcık’a 11, Yalova’ya 27 kilometre uzaklıkta
Ulaşım: Yalova’dan Çınarcık istikametindeki Teşvikiye köyüne ulaşılıyor. Yürüyüşe erikliden başlamak isteyenleri için asfalt yol yaylaya kadar gitmektedir.

Güzergâh Bilgileri
Erikli denizden 600 metre yüksekliğinde bir düzlük. Erekli Yaylası yürüyüş parkurunun en büyük özelliği kıyısından yürünen Erikli deresinin üzerinde bir çok şelalenin bulunmasıdır. Yürüyüşe Teşvikiye köyünün çıkışından, Erikli yaylasının 4 kilometre aşağısından başlanıyor. İlk metreler oldukça dik, ormanlık alandan yükselerek yaylaya rahat bir şekilde varılıyor. Yaylaya varıldıktan sonra dere kıyısından ilerlenip, dik bir patikaya girilmeli Milli parklar müdürlüğünün yapmış olduğu tesisleri buralarda görmek mümkün.

Dere kıyısındaki patikadan 30 dakikalık yürüyüş ile ağaçların arasına gizlenmiş 2 tane şelaleye varılıyor. 15 metre yüksekliğindeki ilk şelaleyi rahat bir şekilde görmek mümkün, ikinci büyük şelaleyi görmek için ise ilk şelalenin üzerine çıkmak gerekli. Üstteki şelaleyi görmek için merdivenleri kullanmanız veya dik bir kaya tırmanışı yapmanız gerekiyor. Şelalelerin altına girmek ve yüzmek mümkün. Erikli molasının ardından 1.5 saatlik yürüyüş ile Delmece yaylasına varılıyor. Bu parkura her mevsim gidilebilir. Yalnız kış aylarında çok yoğun kar yağışından dolayı yaylaya ulaşmak zorlaşmaktadır. Profesyonel grupların işi dir. ( Bölgeye asfalt yol yapıldığı için hafta sonu bol miktarda piknikçi görmek mümkündür. )

Facebook Yorumları

yorumlar

Hakkında Özcan Doğruer

Özcan Doğruer
28 Ocak 1993 doğumlu, Atatürkçü, Fenerbahçe taraftarı, kız babası.

Bu habere de bakabilirisiniz

bir acayip gezgin likya yolu

22/04/2017 – Likya Yolu Yürüyüşü (Ovacık – Kalkan)

Facebook Yorumları yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir