Ana Sayfa / Trekking / Trekking Parkurları / Kartepe Doğa Yürüyüşü Parkuru

Kartepe Doğa Yürüyüşü Parkuru

Yürüyüş mesafesi: 14 kilometre
Yürüyüş süresi: 4 saat
Zorluk derecesi: Orta
Su geçişi: Yok
Uygun Mevsim: İlkbahar, yaz, sonbahar
Bölgede içme suyu: Kuzu yaylanın girişinde sadece su var. Yanımızda taşımalıyız.
Bitki örtüsü: Ormanlık alan, kayın, meşe, kestane, ıhlamur, gürgen, karaağaç ve meyve ağaçları, dağ çilekleri
İstanbul’a uzaklığı: 140 kilometre
Merkeze uzaklığı: Marşukiye’ye 8, Kocaeli’ne 26 kilometre
Ulaşım: TEM Sapanca sapağından ayrıldıktan sonra Marşukiye tabelasını takip ederek köy içine girilir. 8  -10 kilometrelik bir tırmanıştan sonra Kartepe Kuzu yayla Milli parkına varılır.

Güzergah Bilgileri
Kartepe, (eski bilinen adıyla Keltepe), Kocaeli / İzmit‘in güneydoğusunda, Samanlı dağları silsilesinin en yüksek noktası 1606 m. yüksekliğinde Marmara Bölgesinin ikinci yüksek dağıdır. Maşukiye Beldesinden en rahat ulaşım sağlanır. Zirvesinde kurulan Kartepe kayak tesisleri (Green Park Otel) ile turizm yönünden de gelişmiştir.

Ekseni genellikle birinci zaman kayaçlarından oluşan dağ, maki ve orman örtüsüyle kaplıdır. FındıkMeşeKestane çok sık bulunan ağaçlardır. Ormanlık kesimlerde geçen yüzyıllarda yerleştirilmiş göçmenlerin köylerine rastlanır. Dağ eteklerinde zeytinlikler ve meyve bahçeleri arasında sıralanan köyler ve kasabalar vardır. Yürüyüşe zirvenin hemen arkasındaki küçük yayladan başlanmakta, dağın etrafında tam bir görsel şölen ile dağ etrafında tur atılarak zirveye çıkılmaktadır. Devasa kayın ormanlarının içinden yürünmektedir. Yürüyüşün bitiş yeri kamp ve mesire alanı olan 1.400 metre yüksekliğindeki Kuzu Yaylasıdır. Bölgenin en güzel kamp alanlarında biridir. Güneşin doğuşu ve batışı rahatlıkla takip edilebilir. Aynı anda Sapanca gölünü ve İzmit körfezini izlemek mümkün.

Kış sporlarının yapıldığı diğer turistlik bölgelerimizden deniz manzaralarına sahip birkaç dağdan biri olması nedeniyle ayrı bir gü­zellik taşıyan Kartepe, yaz ve kış faydalanılabilecek bir özelliğe sahiptir.

Kartepe ormanları ve Kuzu Yaylası, günübirlik ve yatılı turizme hizmet vermektedir. Ayrıca Türki­ye’nin en nefis alabalık cinsi Kartepe üzerindeki küçük göllerde mevcuttur. Günümüzde bahar ve yaz aylarında da gezilmeye elverişli olan Kartepe bu özellikleri dikkate alınarak kış sporlarının yapılabileceği bir turizm merkezi haline getirilmiş olup kayak yapmayı sevenlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Diğer kayak merkezlerinden farklı olarak denize çok yakındır. Özellikle İstanbul’a yakınlığı cazibesini ayrıca artırmış ve Uludağ’a ciddi bir rakip haline gelmiştir.

Facebook Yorumları

yorumlar

Hakkında Özcan Doğruer

Özcan Doğruer
28 Ocak 1993 doğumlu, Atatürkçü, Fenerbahçe taraftarı, kız babası.

Bu habere de bakabilirisiniz

bir acayip gezgin likya yolu

22/04/2017 – Likya Yolu Yürüyüşü (Ovacık – Kalkan)

Facebook Yorumları yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir